"Closed Loop" - повече рециклиране и по-ограничена употреба на суровини
Замяната на някои редки и оскъдни като залежи суровини за производството на акумулаторни батерии все още не е напълно възможно, поради което ограничаването на общото потребление на суровини е особено важно. Разбира се, то следва да бъде съпроводено и с разширен процес на рециклиране, с което да се избегне непрекъснатата нужда от нов добив.
През 2020 година в експертния център за акумулатоирни клетки "Center of Excellence Battery Cell" в завода на Volkswagen в Залцгитер бе пуснато в експлоатация пилотно съоръжение за по-нататъшно развитие и усъвършенстване на процесите на рециклиране, върху което специалистите на компанията работят вече десет години. През месец януари 2021 година на същото място бе стартирано и първото съоръжение за рециклиране на акумулаторни батерии, а през месец септември 2021 година бяха открити и лабораториите за акумулаторни батерии, в които чрез дъщерното дружество PowerCo в бъдеще Volkswagen ще произвежда свои собствени акумулаторни клетки. Целта на процеса на рециклиране е възстановяването в условия на затворен суровинен кръговрат ("Closed Loop") на лития, мангана, кобалта и никела от излезлите от употреба акумулаторни елементи.
Това означава, че ако акумулаторните батерии вече не са подходящи за никакви форми на вторична употреба и т.нар Second Life приложения, т.е. не могат да се използват повече в своята цялост, материалите в тях ще бъдат оползотворени в процеса на рециклиране. За целта акумулаторните батерии се проверяват, подлагат се на дълбок разряд и се демонтират, след което ценните суровини в тях се сепарират, обработват и подготвят за последваща употреба в заводите за акумулаторни клетки на Volkswagen или негови поддоставчици.